CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Dum Mai 12, 2013 10:24 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 12, 2013 9:43 pm
Mesaje: 5
Localitate: iasi
Salut tuturor, pescari si administratori.
Deschid acest subiect intrucat de curand am fost echipat cu un navomodel utilitar, sa-i spunem, si as dori sa discutamdespre capabilitati, functionalitate, utilitate, limitari si alte chestiuni legate de acest tip de approach in pescuitul modern la crap.
Multumiri. Fir intins.

_________________
Lasati pestii sa vina la mine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Mar Mai 21, 2013 10:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Salut Ben !
Cu siguranta, un navomodel de plantat, este foarte util in pescuitul plantat.
De multe ori este mult mai comod sa plantezi cu navomodelul, pe timp de noapte sau cand bate vantul...insa nu sunt de acord cu pescuitul plantat, practicat numai cu navomodelul. Este aproape obligatoriu, pentru a practica un pescuit corect, sa folosesti o barca normala " pneumatica, abs, etc. " iar navomodelul sa fie ca accesoriu foarte util si comod, care iti usureaza munca.

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 7:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Sal !
Poti sa ne explici diferenta sau atuul plantarii cu barca pneumatica etc fata de navomodel ? Mersi.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 10:08 am 
Eu am o parere foarte subiectiva despre navomodel, ba chiar cred ca imi pot atrage si antipatii, dar folosirea navomodelului nu mi se pare etica in primul rand si chiar cred ca in multe situatii te limiteaza in a gandi. Ok, pot accepta, asa cum spune Madalin, ca pentru un oarecare confort, il poti folosi, asta dupa ce ai intrat cu o barca, cu sonar, in care ai gasit locuri interesante, pe care le-ai interpretat si pentru care ai pregatit o strategie de nadire.
N-am o parere deloc proasta despre pescarii care folosesc navomodel in anumite conditii, am vazut un filmulet in care Leon Hoogendijk foloseste un astfel de instrument si multe se pot spune despre el, dar nu ca e pescar slab.
Singurul avantal al navomodelului il gasesc atunci cand, dupa ce ai identificat cu ajutorul barcii si a sonarului locul / locurile interesante, il folosesti pentru comoditate, sau atunci cand crezi ca folosirea barcii ar speria pestii.
Apoi barca te ajuta sa iesi dupa peste, pentru a evita agatatura, sau sa scoti montura (firul) din agatatura. Esti mult mai precis in ceea ce inseamna prezentarea, felul in care nadesti. Toate astea inseamna munca, interpretare, strategie si tot ce mai lipseste e norocul pt a te bucura cu adevarat de un peste prins in conditii mai dificile, pentru ca pescuitul plantat mi-l imaginez pe lacuri intinse, cu agatatura, poate cu pesti mai putini, unde ai nevoie sa fii mult mai exact.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 10:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Salut Ovidiu !
Exact cum spune si Adrian, adevaratul pescuit plantat se face din barca si nu cu navomodelul. Cu siguranta pescuitul din barca are foarte multe atuuri fata de cel cu navomodelul. In primul rand, cu barca te duci pe vadul de pescuit, poti sonda substratul cu un prodding stick pentru a gasii zonele tari fara mal, unde gasesti structuri, agataturi, etc. balizezi locrile respective pentru un pescuit cat mai exact, ceea ce cu navomodelul nu poti face. Apoi atunci cand plantezi poti aseza montura mai exact, si poti verifica daca agata sau nu, sau daca plantezi langa stuf la o distanta considerabila, cu navomodelul este foarte greu sa fii la fel de exact cum esti din barca. Apoi nadirea o poti gace si exact pe montura, ca o farfurie de nada, dar in acelasi timp potj nadi si extins pe o zona de.....n metrii, ceea ce cu navomodelul nu poti face. Unul din cele mai importante lucruri, sau poate cel mai important, este cum a zis si Adrian, ca atunci cand pescuiesti in agatatura te poti duce dupa peste cu barca, daca ai pierdut pestele poti recupera montura. Daca nu o recuperezi, oricum ai pierderi minime, adica lasi Iin apa eventual un rig, sau maxim un leedcore de un metru. Cu navomodelu, in astfel de situatii, lasi in apa zeci de metrii de fir, sau poate chiar sute si astfel pui in pericol si pestii iar partida de pescuit va fi un esec. Ori vei avea trasaturi si nu vei putea scoate pestii, ori vei avea foarte putine trasaturi sau deloc pentru ca pestii vor pleca din zona!!!!
Cu toate astea, consider in continuare navomodelul un accesoriu util, si de altfel il si folosesc, dar numai insotit de barca. Dupa ce ai baliza instalata pe un loc fierbinte, pui un semn pe fir ca atunci cand plantezi cu navomodelul sa sti exact unde trebuie sa lasi montura, si este foarte comod pe timp de noapte, ploaie etc. sa nu mai intri cu barca dupa fiecare peste. Sau cand sti ca ai montura unde trebuie si vrei sa mai nadesti un pic, poti trimite navomodelul cu doua trei maini de boiliesuri ca sa intreti patul de nada, fara zgomot si balaceala care poate ar speria baboiul ;)))) . Sper ca sfaturile/parerile mele sa-ti fie de folos.

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 6:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Da, sunt de acord cu cele spuse de tine, cu precizarea ca si cu navomodelul poti forma de ex. o linie etc de nadire...totul e sa lasi nada sa cada, in timpul deplasarii barcutei, avand in acelasi timp, puncte de reper de pe malul celalalt... ;)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Vin Mai 31, 2013 8:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 31, 2013 8:19 pm
Mesaje: 5
Intr-adevar, pescuitul plantat cu o barca pneumatica este mult mai eficient, in special pe lacurile cu multa agatatura, praguri, etc. Dar, sunt si balti fara agatatura, unde nu ai voie sa intri cu barca, in acest caz un navomodel fiind foarte benefic, daca nu vrei sa pescuiesti aruncat din mana. Eu prefer pescuitul folosind barca si navomodelul, in functie de locul in care pescuiesc.

_________________
Fir Intins!
http://www.pro-detailing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Mar Iun 04, 2013 9:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 12, 2013 9:43 pm
Mesaje: 5
Localitate: iasi
stiti, sunt unul dintre cei pentru care pescuitul este un mod de iesire in natura , de relegare a relatiei cu natura. suntem o familie care iesim numai impreuna la pescuit, si sincer, nu mi-ar trebui degetele unei maini sa numar partidele de pescuit fara familie. in acest context adaug faptul ca detinem o masina mica si facem iesiri de maxim 8-10 ore, uneori insa si de 6 ore. astfel mi-am concentrat atentia asupra unui pescuit eficient , diurn, condensat. barca de nadit a devenit un aliat redutabil si in 2 luni de cand o am, am mai multe capturi decat in 2 ani... inainte de navomodel nadeam o zona extinsa, si a doua zi , daca mergeam a doua zi, era locul luat... acum nadesc farfuria... si in 2-3 ore sigur e captura, daca e o zi ok... am avut barca mare, de 4m, dar era un chin. plus ca pe balta unde mergem noi, cu abonament, e prea densa ca nr de pescari si am fi un deranj continuu. asa, pun in juma de ora sculule in apa, si apoi cu copiii, cu doamna... mentionez ca pescuiesc dupa crap si cteno, dupa toate canoanele. montura e numai elicopter, cu plumb peste 150 g.

_________________
Lasati pestii sa vina la mine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: navomodel nadit/plantat
MesajScris: Mar Iun 04, 2013 10:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Dupa cum am mai spus, navomodelul este un accesoriu foarte util si comod. Cu siguranta si rezultatele de cele mai multe ori sunt mai bune fata de pescuitul de pe mal. DAR ma repet...plantatul cu navomodelul, neinsotit de o barca normala, se poate practica doar pe baltile "usoare" ( care nu au agataturi, ziduri, copaci, cocioc, plauri, stuf etc. ), unde poti scoate pestele fara pericolul de a se bloca undeva. In momentul in care exista aceste obstacole submerse, plantatul doar cu navomodelul este un adevarat pericol pentru peste. Caldarusani este un exemplu de balta distrusa de pescuitul plantat cu navomodelul. Am vazut cu ochii mei cum vecinii pescari lasau la fiecare plantare, zeci de metri de fir in apa, pentru ca plantau in locuri foarte dificile si nu aveau posibilitatea sa recupereze montura sau sa scoata pestele. Locuri distruse cu adevarat, nu este nici o exagerare !!!!!! La cateva plantari din barca, asezam montura pe fund, si cand o ridicam sa verific cum e jos, se agata direct intr-o plasa de fire, care plecau in toate directiile...... si pestele cum sa mai stea acolo. Locuri exceptionale, care tineau peste, foarte productive, devenisera in aproximativ o luna de zile, impracticabile !!!

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: