CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 2:14 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Deci daca dam informatii macar sa fie complete !
In special la geci ei folosesc urmatoarele abrevieri :
- SL = super light - foarte usoara (sa respectam regulile forumului)
- L = light - usoara
- LT = lightweight - lejer
- AR = all arround - pentru orice
- SV = severe - conditii grele
In functie de asta iti poti alege ce vrei ! Atentie si la croieli , unele geci acopera fundul , altele pentru tineret NU . Atentie si la numere , la Nash am comandat un XXXL sau ceva de genul si e la limita , la ei geaca XXL imi permite inclusiv o geaca de puf marisoara sub ea...deci e mare .
Eu pot sa iti recomand doar ce folosesc eu , nu ma bag in presupuneri .
1) Geaca super usoara de vara , dar care e rezistenta doar la umezeala , nu si la ploaie e ATOM LT HOODY .
2) Pentru ploaie , folosesc in mod majoritar un "tanc" BETA SV JACKET , dar poti gasi si in variante mai soft LT .
3) Si pentru vreme friguroasa , una dintre cele mai tari piese pe care le am si printre foarte putinele existente pe piata in mix puf&Gore-Tex e CAMOSUN PARKA . O folosesc de cate ori pot :lol: !
Spor !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 3:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
intersanta discutie,pana la preturi,ca ce vazui io seamana izbitor cu costul unei masini de bulgaria :D
fara suparare dar ar trebui sa aduceti in discutie si lucruri cu preturi suportabile,eu unul sunt interesat de haine si cred ca mai sunt interesati dar nu toti dispunem de astfel de sume.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 3:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
malavita scrie:
fara suparare dar ar trebui sa aduceti in discutie si lucruri cu preturi suportabile,eu unul sunt interesat de haine si cred ca mai sunt interesati dar nu toti dispunem de astfel de sume.

Fara suparare, dar nu ai dreptate.

Genul asta de comentariu aparent legitim, dar de fapt gresit, a lichidat multe discutii care puteau fi interesante pe alte forumuri. Nu e cazul aici.

Politica forumului CarpOnline nu e sa discutam despre lucruri cat mai accesibile. E sa putem discuta despre orice. La orice nivel de pret. Unii vor sa discute despre boiliesuri de 2 euro kilogramul, altii vor sa discute despre jachete de 1000 de euro. Si unii, si altii pot face asta fara probleme.

Va rog sa nu intrati in comentarii de ordin social, legate de venituri, cheltuieli si nivelul de trai. Nu e in discutie cat castiga fiecare si pe ce vrea sa-si dea banii. Forumul este deschis in mod egal tuturor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
@malavita , eu nu vand nimic . Sunt doar un cumparator si vreau ca altii sa beneficieze de informatii pe care eu nu le-am avut la timpul respectiv . Si am gresit de multe ori pana sa ajung la aceste concluzii .
Ce e foarte laudabil pe acest forum , majoritatea producatorilor mentionati nu sunt sponsorii acestui forum iar produsele nu se gasesc in magazinele de pescuit .
Ce e din nou laudabil pe acest forum si care face distinctia fata de altele e ca nu sar gasti intregi sa denigreze absolut orice produs si sa te bombardeze pe topicuri si pe PM cu "numai unul e bun...ia-l pe ala".
Ce e si mai laudabil pe acest forum e ca primesti informatie detaliata si argumentatie in loc de..."ia-l p'ala" !
Nu incerc sa conving pe nimeni de...nimic dar ma simt apropiat de ideea lansata pe forum de Victor...daca sunt ud , inghetat si nu detin un minim de confort , eu personal nu mai stau/merg la pescuit . In plus exista multe diferente de varsta intre membrii forumului si din nou eu personal nu mai sunt acelasi de acum 30 de ani...cand faceam baie la copca . Daca racesc sau etc. pot ajunge in spital unde sa fiu blocat din activitate , pierd bani iar tratamentele sau "altele" pot fi foarte scumpe .
Faptul ca un produs e ieftin sau scump e la latitudinea fiecaruia . Chiar as dori ca altcineva sa faca un topic cu produse ieftine si mai bune decat unele scumpe . Din pacate eu nu ma pricep la asa ceva , incerc si eu sa aduc informatii forumului in domeniile in care ma pricep .
Multumesc pentru intelegere !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 5:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Vali Pavaloaia scrie:
am retinut ca Arcteryx este firma preferata ,poti sa recomanzi un model de la ei pentru pescuit ?

Vali, stiu cate ceva despre hainele Arcteryx si te invidiez ca le poti cumpara din tara lor de origine, la preturi probabil mai mici decat in Europa. Pentru pescuit, sunt intr-adevar foarte scumpe, dar daca vrei sa te rasfeti, de ce nu? You only live once!

Pe langa recomandarile facute de Florin, uite-te si la Fission SV pentru sezonul rece, e o jacheta impermeabila, cu membrana Gore-Tex si captuseala sintetica, foarte solida. Exista si o varianta verde, intr-o culoare numai buna de pescuit.

Arcteryx are mai multe tipuri de croieli, gasesti toate informatiile pe site-ul firmei. Tot pe site sunt multe recenzii, in care o sa gasesti si unele observatii critice facute de cumparatori. E de apreciat ca firma le afiseaza si incearca sa raspunda la unele dintre ele.

Ca brand, Arcteryx apare mereu in topul clasamentelor de haine pentru munte si drumetie, la majoritatea categoriilor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 5:27 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Daca tot vorbim de preturi am vazut pe Atmosphere Canada la 559,97 dolari canadieni , conform BNR la un 3,14 lei ar ajunge la 1758 lei .
In Europa pretul mediu e 700 de euro si conform BNR la un 4,76 ar ajunge la 3332 lei deci o diferenta uriasa de pret .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 6:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Buna ziua,
In primul rand felicitari pt topic, un subiect foarte interesant si mult dezbatut
As vrea sa va adresez o intrebare referitor la intretinerea echipamentului
Cum recomandati a se face si eventual cu ce produse?
Vad ca pe site-ul producatoruluiArc'teryx scrie ca se pot spala la masina automata....iar alti producatori recomanda ferm a nu se spala sub nici o forma... :?:
E o regula general valabila a membranelor gore-tex sau difera de la un producator la altul?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Poate Arcteryx vrea sa cumparam alte geci mai rapid :lol: !
Eu personal fac in felul urmator :
- clatesc bine cu apa calduta pentru a se inmuia bine mizeria , o parte din ea se curata si cu apa
- spal echipamentul Gore Tex si pe fata si pe spate cu detergent Nickwax Tech Wash cu un burete moale
- las vreo 5-10 minute detergentul sa actioneze
- clatesc cu apa calduta foarte bine
- aplic un tratament hidrofobic cu Nickwax TX Direct Wash In
- usuc fara caldura la temperatura camerei
- la cusaturile interioare uscarea dureaza mai mult
O fi corect sau nu , la mine functioneaza !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 7:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Ok
Exact asa recomanda majoritatea producatorilor deasta am fost un pic surprins de recomandarile gasite pe site lor (Arc'teryx)
Sincer am spalat si eu acum cativa ani o geaca north face la masina cu detergent special dar si-a pierdut orice urma de impermeabilitate din pacate si nu as mai incerca niciodata cu vreo haina tehnica indiferent ce recomanda producatorul
Asa cum ai descris tu e cel mai corect
In alta ordine de idei un alt mare brand si produse calitative sunt cele de la Sitka
Si in incheiere ca sa fiu on topic si eu sunt de parere ca Tehnologia gore-tex nu are nici un avantaj in pescuitul crapului ele sunt concepute pt activitati montane ce implica multa miscare si conditii meteo nefavorabile, mai degraba ar fi ideal un strat de baza din lana merino +\- un polar si o geaca de puf , eventual daca se impune pe ploaie o pelerina PVC


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Multumesc Florin si Vlad , am sa urmaresc pe site si in magazine modelele recomandate . Acum este cel mai bine de cumparat , sunt vinzari peste tot ,poti lua si cu 100-150 dolari mai ieftin , pretul pentru noi aici nu este foarte scump ,3-400 de dolari pentru o geaca este un pret normal pentru calitatea produsului. Aici o geaca serioasa de iarna , sa zicem Canada Goose este intre 700 si 1100 de dolari ,dar ai nevoie de asa ceva ,nu este un moft , cind afara sunt -20-25 zilnic nu vad cum ai face iarna in o haina de proasta calitate . La fel si la pescuit ,intotdeauna am cumparat lucruri de calitate care sa imi ofere maximum de confort .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: